Sedím na záchodě. A zas to tu je. Nesnesitelná bolest břicha.
Mám pocit, že mi břicho snad praskne. Křeče neustávají a já bolestí nevím, co mám dělat. Vlny bolavé agónie se střídají s krátkými okamžiky, kdy to vypadá, že je po všem… ale jen do doby, kdy to zase začíná nanovo. Polévá mě studený pot, dýchám mělce, někdy je bolest tak velká, že nevědomky i zasténám.
Citlivkám jako já se to stává celkem často. Sníme něco, co našemu tělu nevoní… a dá nám to krátce na to dost silně vědět.
Nejhorší ale nejsou chybné volby v jídle, to by ještě šlo. To když nezpracuji něco na emoční úrovni (a odrazí se to pak v dlouhých minutách plných pocitu, jako by mě někdo bodal nožem do břicha), to je teprve jízda.
Vzpomínám, jak mě dříve navštěvoval poměrně často, vždy začal nevinně, ale hned na to jsem se už svíjela v nepředstavitelných bolestech.
Teď už je to naštěstí jinak.
Ne proto, že už mám 100% vychytané, co jíst a čemu se vyhnout (i když dnes můžu s klidem říct, že mé tělo i já jsme dobře sehraný tým, občas se mu i tak něco nelíbí) – a neříkám „vychytané“ ani proto, že bych už uměla všechny emočně náročné situace zvládat na jedničku. To nééé :-)
Teď už ale vím, jak si od bolesti pomoct, když za mnou jednou za čas přijde.
Při studiu Tradiční čínské medicíny by mě ani ve snu nenapadlo, že si na ni tak ráda vzpomenu zrovna při perných chvílích na záchodě. Číňané to mají fakt dobře vychytané… akupunkturní body se nemusejí pouze napichovat jehličkou, někdy bohatě stačí vědět, kam sáhnout a jaký bod zmáčknout prstem, aby se dostavil tak žádoucí efekt.
Dnes ráno jsem tuhle vychytávku po dlouhé době zase mohla použít v akci. S první vlnou bolesti a střevy, které se začínaly uvnitř břicha kroutit jako dlouhá a bolavá žížala, jsem pozvolna, ale hooodně hluboko mačkala na obou stranách od pupíku: přesně tam, kde je akupunkturní bod „Žaludek 25“.
Podle Tradiční čínské medicíny (TČM) v těle bez přestání cirkuluje energie nazvaná "Qi". Nebo taky po česku "Čchi" a po japonsku "Ki" :-).
Tato energie putuje po neviditelných cestičkách zvaných "meridiány". Meridiánů je v těle několik, každý orgán má svůj vlastní, na odlišném místě a s odlišným počtem "akupunkturních bodů" (do kterých se zapichují akupunkturní jehličky, respektive se tyto body mačkají v průběhu masáží).
Na levé i pravé straně, ve vzdálenosti 3 prstů od středu pupíku (vaše 3 prsty – neradno měřit na prstech ruky někoho jiného, každý máme prsty jinak silné, měřte tedy šířku vašich 3 prstů :-)).
Body mačkejte do odeznění bolestí. Aby akupresura (=mačkání pomocí prstů) dobře zafungovala, je dobré mačkat dost hluboko, nicméně je nutné postupovat pomalu, pozvolna. Nořte tedy prsty do břicha pomaloučku, do maximální hloubky dojeďte po 3-5 sekundách.
Každý vnitřní orgán má jak na zádech, tak na břiše, svůj speciální akupunkturní bod. A ve velké většině patří tyto body k meridiánu zcela jiného orgánu. A právě „Žaludek 25“ je takzvaným bodem „MU“ pro tlusté střevo.
Žaludek 25:
Pokud tedy trpíte bolestmi břicha, respektive znáte někoho, kdo občas na záchodě neví, co by bolestí dříve dělal, už má(te) řešení. :-)