Zrnkem rýže proti chřipce.

„Dobré ráno!“, vítám Wilmu s úsměvem. Je den po mém příletu, máme před sebou několik společných dní, na které jsme se obě tak těšily. Wilma něco nesrozumitelně zahuhlá a schváceně padá do vedle stojícího křesla.

Netrvá mi dlouho a chápu, proč se do něj tak unaveně svezla.

Skelnaté oči, plný nos, huhňavý hlas…a taky veliká únava a hlava, která třeští. Typická začínající chřipka. Vidím, jak moc pod psa se cítí. Zrovna je ve fázi zimnice. Chudák se celá klepe, i když má přes sebe hozenou teplou deku. „Ach jo, tag to z toho býletu asi dic bít debudebe!“, smutně ze sebe vysouká a sklesle se zaboří ještě hlouběji do pohodlného křesla.

„Nebooooj, brzy zase budeš jako rybička!“

…konejšivě ji utěšuji a rychlostí blesku už běžím do kuchyně, abych jí připravila silný zázvorový čaj…pomalu usrkává a co nevidět nastupuje zázvorový efekt: Wilma se začíná potit, najednou je jí horko, krabice papírových kapesníků sotva stíhá její kohoutek místo nosu.

A pak rychle sypu další eso z rukávu a s vděkem si říkám: „Zase ti Číňani.“ :-D

Jako už tolikrát předtím, i teď si na ně s vděčností vzpomínám a vím, že se z toho Wilma díky nim dostane rychleji, než by řekla švec.

Podle Tradiční čínské medicíny mají plíce (mimo jiné) hodně co do činění s předcházením/léčením nachlazení. Silné plíce jsou spojené s vysokou rezistencí proti chřipce a naopak. Kdo je slabý na plíce, má sklon ke snadnému nachlazení. Proto se tolik akupunkturních bodů meridiánu plic používá právě při chřipce.

Co to je akupunkturní bod?

Podle Tradiční čínské medicíny (TČM) v těle bez přestání cirkuluje energie nazvaná "Qi". Nebo taky po česku "Čchi" a po japonsku "Ki" :-).
Tato energie putuje po neviditelných cestičkách zvaných "meridiány". Meridiánů je v těle několik, každý orgán má svůj vlastní, na odlišném místě a s odlišným počtem "akupunkturních bodů" (do kterých se zapichují akupunkturní jehličky, respektive se tyto body mačkají v průběhu masáží).

Pokud bych si měla vybrat 1 bod, který použiji vždy, zejména v počátečních příznacích chřipky, pak je to bez pochyby poslední bod meridiánu plic.

Už jsem ho vyzkoušela na tolika lidech (všichni do puntíku se mi doslova transformovali před očima a chřipka byla tatam!), že už ho používám s železnou pravidelností.

Plíce-11 – umístění

Na palcích obou rukou, hned vedle nehtu – jak ukazuje obrázek níže. Představíme si pomyslnou linku, která vede spodním okrajem nehtu a druhou linku, která je na tu první kolmá a dotýká se vnitřního okraje nehtu. Na průsečících obou linek je bod Plíce-11:

Nejlepší je použít malinkatou akupunkturní jehličku a zapíchnout ji do „Plíce-11“ (v bodu pak drží díky malinké náplasti, ve které se jehla už prodává takto zapíchnutá).

Nebudu vám nic nalhávat, bolí to poměrně dost, nicméně efekt je neuvěřitelně rychlý!

Jehla je fakt maličkatá…vidíte, jak moc je titěrná oproti mé ruce? Je to to malinkaté cosi, co je zapíchnuté do čtverečku náplasti, který držím v pinzetě. Skoro není vidět, že? :-D

Vždycky je dobré ji uchopit do pinzety, míříme tak mnohem přesněji tam, kam se má jehla dostat.

Pokud nemám po ruce ten maličkatý napínáček (který mimochodem snesou i lidé, kteří mají k akupunkturním jehlám odpor, protože takovou malinkatou blechu (jehla má délku jen 1.5mm) snad ani jehlou nazývat nelze :-)), použiji např. jáhlovou kuličku nebo zrnko rýže, které na „Plíce-11“ nalepím pomocí malé náplasti.

Zrnko rýže nechám působit půl dne (třeba přes noc), případně i 24 hodin, pokud se stav příliš rychle nezlepšuje. Není třeba nijak mačkat, zrnko rýže je pevně uchycené tou lepivou částí náplasti, takže tlačí na bod Plíce-11 v podstatě neustále.

Tady na obrázku máte zrnko amarantu. Je titěrně malinké, ale slouží pro tento případ nádherně!

Doporučuji zrnko rýže nebo jiného obilí nalepit nejprve na čtvereček náplasti (tedy na tu lepivou část, nikoli na bílý polštářek uprostřed :-)) a když už je tak pěkně umístěné, nalepit malou náplast se semínkem přímo na „Plíce-11“.

Ve většině případů je po 12 hodinách člověk bez zvýšené teploty…

…bez bolesti v krku, s nosem, který už se nepodobá kapajícímu kohoutku a energií, která mu dovolí vést normální život.

I v případě Wilmy to tak bylo – odpoledne už křepčí po bytě a ptá se, kdy že jako půjdeme za dobrodružstvím, které jsme si naplánovaly. :-)

Takže až na vás příště zase něco poleze, však víte – zrnko rýže, malá náplast a za chvíli je po chřipce! :-)
Doporučuji aplikovat ihned při prvních příznacích. Čím dříve nalepíte, tím větší je pravděpodobnost, že chřipku podchytíte včas!

U dětí malou náplast s jáhlovou kuličkou vřele doporučuji použít také. Nebo můžete paleček jemně z obou stran masírovat.

Lepšího efektu se sice dosáhne, pokud na bod působí nějaké to semínko neustále (skvěle se dá využít například i sezamové), ale tlakové masáže jsou také výborné.

Jemně by se prstík dítěte měl masírovat nejen proto, že jde o okraj nehtu, tudíž oblast, kde jsou prsty hodně citlivé. Jemně doporučuji masírovat i proto, že u dětí je jejich samouzdravující schopnost několikanásobně větší než u dospělých, takže k tomu, aby se vrátily zpět k pevnému zdraví, obyčejně potřebují mnohem jemnější stimul.

Komentáře
 1. Tereza Raw napsal:

  Velice přínosný článek – skoro se až těším, až na mě něco poleze, abych to mohla vyzkoušet :D Moc děkuji!

  • Marie Helen napsal:

   Moc děkuji za zpětnou vazbu! Doufám, že návod nebudeš muset v brzké době využít – a pokud ano, tak že pomůže a budeš rychle zase jako rybička :-)

 2. Jana napsal:

  Skvělý a praktický článek pro dny dnešní i příští. A nádherné stránky…Díky moc! :)

  • Marie Helen napsal:

   Moc děkuji! Jsem ráda, že se ti jak článek, tak stránky líbí…hurá :-). Zrovna jsem napsala další článek na zvýšení imunity (říkala jsem si, jak bych mohla lidem pomoct v té nelehké „Korona virus“ situaci…). Pokud by tě to zajímalo, můžeš se na něj mrknout tady: https://mariehelen.cz/jak-na-zvyseni-imunity/

 3. Jana napsal:

  Helenko, moc děkuji za článek a nejen za tento. Hned si jdu udělat zázvorák a lepit :D Jana

 4. Jana napsal:

  To je úžasné, určitě využiji. Zrovna jsem se chtěla ptát zda lze použít na covid ale jdu si nejprve přečíst článek o covid. Děkuji Jana

  • Marie Helen napsal:

   Tento bod je výborný na podporu plic, určitě bych ho jako pomocníka použila při jakémkoliv onemocnění, které se týká plic. ❤️

   • Jana napsal:

    Maruško, aplikovat na oba body, tedy oba prsty nebo jen jeden? Chci aplikovat na synovi. Moc dekuji

    • Marie Helen napsal:

     Parádní otázka! ❤️
     Ano, může se dát na oba prsty, ale klidně jen na jeden. ❤️

 5. Lucie napsal:

  Skvele !
  Prave jsem ve fazi 1. dne chripky…
  Uritila jsem se pri praci venku a m teplotu 37,8, boli klouby, hlava, atd..
  Zrnko ryze – vyzkousim !
  Take si prolistuji dalsu clanky o cesneku ( na cesnecku za chvili ) a o zazvoru…

  Jen tak dal !

  Srdecne zdravi !

  Lucie

 6. Wendy napsal:

  Postupuji stejně jako vy v tomto případě. Jen nepoužívám akupunkturu a pouze reflexní terapii, kterou též popisujete. Reflexní terapie je super na různé neduhy.

 7. Marie Helen napsal:

  Ano, přesně tak, reflexní terapie je taky parádní způsob, jak posílit zdraví. ❤️

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů