Zrnkem rýže proti chřipce.

„Dobré ráno!“, vítám Wilmu s úsměvem. Je den po mém příletu, máme před sebou několik společných dní, na které jsme se obě tak těšily. Wilma něco nesrozumitelně zahuhlá a schváceně padá do vedle stojícího křesla.

Netrvá mi dlouho a chápu, proč se do něj tak unaveně svezla.

Skelnaté oči, plný nos, huhňavý hlas…a taky veliká únava a hlava, která třeští. Typická začínající chřipka. Vidím, jak moc pod psa se cítí. Zrovna je ve fázi zimnice. Chudák se celá klepe, i když má přes sebe hozenou teplou deku. „Ach jo, tag to z toho býletu asi dic bít debudebe!“, smutně ze sebe vysouká a sklesle se zaboří ještě hlouběji do pohodlného křesla.

„Nebooooj, brzy zase budeš jako rybička!“

…konejšivě ji utěšuji a rychlostí blesku už běžím do kuchyně, abych jí připravila silný zázvorový čaj…pomalu usrkává a co nevidět nastupuje zázvorový efekt: Wilma se začíná potit, najednou je jí horko, krabice papírových kapesníků sotva stíhá její kohoutek místo nosu.

A pak rychle sypu další eso z rukávu a s vděkem si říkám: „Zase ti Číňani.“ :-D

Jako už tolikrát předtím, i teď si na ně s vděčností vzpomínám a vím, že se z toho Wilma díky nim dostane rychleji, než by řekla švec.

Podle Tradiční čínské medicíny mají plíce (mimo jiné) hodně co do činění s předcházením/léčením nachlazení. Silné plíce jsou spojené s vysokou rezistencí proti chřipce a naopak. Kdo je slabý na plíce, má sklon ke snadnému nachlazení. Proto se tolik akupunkturních bodů meridiánu plic používá právě při chřipce.

Co to je akupunkturní bod?

Podle Tradiční čínské medicíny (TČM) v těle bez přestání cirkuluje energie nazvaná "Qi". Nebo taky po česku "Čchi" a po japonsku "Ki" :-).
Tato energie putuje po neviditelných cestičkách zvaných "meridiány". Meridiánů je v těle několik, každý orgán má svůj vlastní, na odlišném místě a s odlišným počtem "akupunkturních bodů" (do kterých se zapichují akupunkturní jehličky, respektive se tyto body mačkají v průběhu masáží).

Pokud bych si měla vybrat 1 bod, který použiji vždy, zejména v počátečních příznacích chřipky, pak je to bez pochyby poslední bod meridiánu plic.

Už jsem ho vyzkoušela na tolika lidech (všichni do puntíku se mi doslova transformovali před očima a chřipka byla tatam!), že už ho používám s železnou pravidelností.

Plíce-11 – umístění

Na palcích obou rukou, hned vedle nehtu – jak ukazuje obrázek níže. Představíme si pomyslnou linku, která vede spodním okrajem nehtu a druhou linku, která je na tu první kolmá a dotýká se vnitřního okraje nehtu. Na průsečících obou linek je bod Plíce-11:

Nejlepší je použít malinkatou akupunkturní jehličku a zapíchnout ji do „Plíce-11“ (v bodu pak drží díky malinké náplasti, ve které se jehla už prodává takto zapíchnutá).

Nebudu vám nic nalhávat, bolí to poměrně dost, nicméně efekt je neuvěřitelně rychlý!

Jehla je fakt maličkatá…vidíte, jak moc je titěrná oproti mé ruce? Je to to malinkaté cosi, co je zapíchnuté do čtverečku náplasti, který držím v pinzetě. Skoro není vidět, že? :-D

Vždycky je dobré ji uchopit do pinzety, míříme tak mnohem přesněji tam, kam se má jehla dostat.

Pokud nemám po ruce ten maličkatý napínáček (který mimochodem snesou i lidé, kteří mají k akupunkturním jehlám odpor, protože takovou malinkatou blechu (jehla má délku jen 1.5mm) snad ani jehlou nazývat nelze :-)), použiji např. jáhlovou kuličku nebo zrnko rýže, které na „Plíce-11“ nalepím pomocí malé náplasti.

Zrnko rýže nechám působit půl dne (třeba přes noc), případně i 24 hodin, pokud se stav příliš rychle nezlepšuje. Není třeba nijak mačkat, zrnko rýže je pevně uchycené tou lepivou částí náplasti, takže tlačí na bod Plíce-11 v podstatě neustále.

Tady na obrázku máte zrnko amarantu. Je titěrně malinké, ale slouží pro tento případ nádherně!

Doporučuji zrnko rýže nebo jiného obilí nalepit nejprve na čtvereček náplasti (tedy na tu lepivou část, nikoli na bílý polštářek uprostřed :-)) a když už je tak pěkně umístěné, nalepit malou náplast se semínkem přímo na „Plíce-11“.

Ve většině případů je po 12 hodinách člověk bez zvýšené teploty…

…bez bolesti v krku, s nosem, který už se nepodobá kapajícímu kohoutku a energií, která mu dovolí vést normální život.

I v případě Wilmy to tak bylo – odpoledne už křepčí po bytě a ptá se, kdy že jako půjdeme za dobrodružstvím, které jsme si naplánovaly. :-)

Takže až na vás příště zase něco poleze, však víte – zrnko rýže, malá náplast a za chvíli je po chřipce! :-)
Doporučuji aplikovat ihned při prvních příznacích. Čím dříve nalepíte, tím větší je pravděpodobnost, že chřipku podchytíte včas!

U dětí malou náplast s jáhlovou kuličkou vřele doporučuji použít také. Nebo můžete paleček jemně z obou stran masírovat.

Lepšího efektu se sice dosáhne, pokud na bod působí nějaké to semínko neustále (skvěle se dá využít například i sezamové), ale tlakové masáže jsou také výborné.

Jemně by se prstík dítěte měl masírovat nejen proto, že jde o okraj nehtu, tudíž oblast, kde jsou prsty hodně citlivé. Jemně doporučuji masírovat i proto, že u dětí je jejich samouzdravující schopnost několikanásobně větší než u dospělých, takže k tomu, aby se vrátily zpět k pevnému zdraví, obyčejně potřebují mnohem jemnější stimul.

 • Přednáška zdarma o TČM (40 minut bez vaty)

  Přednáška o TČM (40 minut)


  → S čím souvisejí studené nebo naopak horké ťapky.
  → Z čeho vznikají bolesti hlavy nebo pálení žáhy.
  → Z čeho pramení nafouklé břicho.
  → S čím souvisí zimomřivost.


  Chci vědět víc >>

 • Menstruace a strava

  e-book o stravě a menstruaci


  Objev 5 nejčastějších chyb ve stravování, které ovlivňují menstruaci.


  Chci vědět víc >>

 • E-book o PMS a aromaterapii

  E-book o PMS a aromaterapii

  Aromaterapie má prokázané účinky na fyzické tělo i emoce. Ať už se Ti PMS projevuje jakkoliv, v e-booku najdeš odpovědi.


  Chci vědět víc >>

 • E-book zdarma MOUDROST TĚLA

  e-book MOUDROST TĚLA


  Objev 9 způsobů, jak Ti Tvé tělo samo pomůže
  mít více energie, bezproblémové zažívání a hlubší spánek.


  Chci vědět víc >>

 • Sleduj mě na: