Marie Helen

Mou vášní je dotek.

Jsem zkušená terapeutka Reflexologie, Japonské a Thajské masáže a naučím vás, jak dělat masáže doma.
A taky co a kde zmáčknout, abyste plně využily samouzdravovací schopnosti vašeho těla.

Ukáži vám, jak pracovat s vědomým dotekem, abyste dokázaly naslouchat svému tělu a objevily hlubší cestu nejen k ostatním, ale i samy k sobě.

Dotek. Naslouchání tělu. Jemný a autentický dialog.

 Moudrost, kterou mi tělo neúnavně předává a ze které se od něj učím. Otevřenost a vyrovnanost na emoční úrovni, která láskyplně vyvěrá z propojení mezi tělem a duší.

Řekla bych, že komunikovat přes dotek mi bylo dáno do vínku.

Vzpomínám si na dětství, kdy jsem jako malá holka byla zcela fascinovaná mechem. Při cestě do školy jsem se nikdy nezapomněla zastavit u zídky sousedů, která byla přímo rájem pro mé malé a citlivé prstíky...se zavřenýma očima jsem přejížděla po nejrůznějších druzích mechu a užívala si rozdíly v jejich hebkosti, nadýchanosti i vlhkosti.

Cítila jsem heboulinké obláčky mechů i radost z toho, že zachycuji jemný a autentický dialog mezi nimi a mnou.

Chmýří z pampelišek bylo vůbec moje nejoblíbenější. Křehká a jemná krása, která si to poletovala ve vzduchu s ženskou ladností a slastnou svobodou. Chytit jednu takovou poletující krásu za její křehkou nožičku a jemně se chmýřím nechat lechtat bez toho, aniž bych mu ohnula byť i jedinou jemnou anténku...

Co jsem ale v dětství při pomyšlení na dotek taky pociťovala? Jako malá jsem prahla po doteku. Po láskyplném, hřejivém a něžném doteku.

Celé mé tělo žíznivě čekalo na mazlení a objímání.

Často jsem přemýšlela, jaké by to asi bylo, kdyby lidé místo verbální komunikace používali jemný/láskyplný dotek.
Dovedete si to představit?

Žádný křik, žádný agresivní tón, žádné nevyřčené věty, které se tiše propadnou do hořkého sebezapření. Žádné káravé pohledy, které se tak hluboko zarývají pod kůži. Žádné odcizení, izolovanost, samota. Žádný individualismus. Žádná nepřítomnost v podobě 2 lidí, kteří jsou si blízko, ale přitom tak daleko...

Myslím, že totalitní režim udělal své. Kvůli němu lidé téměř zapomněli na schopnost s druhými vést jedinečný a lahodný dialog - komunikovat skrz láskyplný dotek.

Absence této tak důležité neverbální komunikace prostupovala i mými prvními partnerskými vztahy.

Doteky přicházely, ale vždy za stejným účelem. Uspokojování potřeb.

Já přitom za doteky hledala nekonečně víc...spojení na hluboké úrovni, vyjádření bezpodmínečné lásky, pocit, že jsem vnímána jako tvor hodný pozornosti a ne jen jako objekt...občas jsem si začínala myslet, že jsem divná. Nebo minimálně jiná...toužící po něčem, co neexistuje.

Proč bychom jeden druhému nemohli předat kousek sebe jen tak, bez touhy obdržet něco nazpět?


A pak se to stalo. Okusila jsem svou první celostní masáž.

Kamarádka tenkrát studovala Shiatsu a požádala mě, zda by si ji mohla na mě vyzkoušet. Co vám budu povídat...to bylo přesně to, po čem jsem celé ty roky prahla!

Láskyplný, vyživující, vědomý a hřejivý dotek. A na druhé straně taky žádná hladová, bezedná díra čekající, že něco dostane.

Moje tělo se pod kamarádčinými doteky začalo doslova rozpouštět. Komunikovalo s jejíma rukama na přesně stejné úrovni, na které ke mně promlouval ten hebký mech. Moje tělo se začalo otevírat. Důvěra, odevzdání se, hluboký vnitřní klid. Pocit, že se v těle cítím jako v bavlnce.

První semínko bylo zaseto...otevřel se mi barevný svět, který voní důvěrou, spojením na hluboké úrovni i pocitem, že můžu na chvíli opustit samu sebe, zcela se odevzdat a že jsem v bezpečí.


Při masážích jsem zažívala stavy, jako by se čas najednou zastavil...na chvíli přestanete dýchat, nevnímáte zvuky okolo a máte pocit, že vaše tělo tvoří jeden obrovský celek s celičkým Vesmírem. Jste jedno. Totální splynutí. Vezete se na vlně všeobjímající slasti.

Spojení s mým vlastním tělem se každou masáží prohlubovalo.

Začínala jsem v něm víc a víc cítit moudrého průvodce, který mi bezúnavně radí, jak hladce a vědomě plout životem. Vnímala jsem, jak se díky masážím uvnitř sebe začínám pozvolna a jemně měnit, jak se otevírám.

...a přesně tyto změny jsem pak po letech mohla vidět i u mých vlastních klientů.

"Vzpomínám na okamžik, kdy jsem těsně po dokončení kurzu za dobrovolný příspěvek zvala lidi na Reflexku. Juan přišel na základě doporučení své přítelkyně, která u mě byla týden předtím. Nedůvěřivě a křečovitě uléhá na masérský stůl. Z jeho postury těla čtu, že jde pravděpodobně o introverta. Mírně uzavřený hrudník, plachý pohled a uspěchané pohyby.

Jen pár minut od doby, kdy jsem poprvé svýma rukama vědomě objala jeho plosky nohou, se začíná doslova rozpouštět před mýma očima. Ztuhlost těla je ta tam...začíná hluboce a pravidelně oddychovat a já cítím, že se nechává něžně unášet slastnými pocity.

Když odchází, je z něho úplně jiný člověk. Vypadá dokonce i o pár centimetrů vyšší :-)."

Česká holka dělá díru do světa!

Má láska k Shiatsu mě nakonec přivedla do Japonské Shiatsu školy v Madridu. Vede ji už roku 1984 Maestro Onoda, přímý žák zakladatele Shiatsu (Tokushiro Namikoshi).

Již při studiu v Japonské Shiatsu škole mi Maestro Onoda nabídl spolupráci. Úplně nejvíc mě bavilo učit na mezinárodních workshopech, kam se sjíždějí studenti doslova z celého světa. S pokorou a trpělivostí jsem jim předávala, co jsem se za ta předchozí léta naučila.

S obrovským vděkem jsem se na Shiatsu škole učila nejen od Maestra Onody, ale i dalších světově známých špiček (většinou japonských :-)). Ten, který mě svým lidským a extrémně jemným přístupem získal, byl Maestro Miura. Koktejl pokory a dechberoucího mistrovství, ke kterému se dostal 60 letou praxí. Jeho učení zdaleka nebylo pouze o doteku...

A pak přišla ta pravá pecka!

Objevila jsem TČM...neboli Tradiční čínskou medicínu.

Vše, co jsem se v Shiatsu učila, do sebe začalo nádherně zapadat. Moudří Číňané vyvinuli neuvěřitelně promakaný, logický a fungující systém, kterým lze dosáhnout pevnějšího zdraví.

Od doby, co jsem tuto starou čínskou moudrost objevila, kombinuji znalosti jak z terapeutických masáží, tak z TČM...a výsledky jsou opravdu úžasné. Tělo má neuvěřitelnou samouzdravovací schopnost a když mu jen trošku pomůžeme a popostrčíme ho tím správným směrem, zlepší se skoro na počkání. :-)

Přes Shiatsu jsem se později "promasírovala" až do prestižní Shiatsu kliniky nedaleko Madridu, kde se většinou potkávám se zaneprázdněnými lidmi na vysokých manažerských pozicích, kteří si ke mně pravidelně přicházejí pro tu svou dávku klidu.

A díky Shiatsu se mi taky otevřely dveře do Holandska. Přijala jsem pozvání tam přednášet AZE Shiatsu (styl Shiatsu, jež vyvinul můj madridský učitel Maestro Onoda). Sjeli se tam tenkrát lidi snad ze všech koutů Holandska. Možná i proto, že to bylo v dějinách poprvé, co se tam takový seminář konal.

Co bych si přála

Bylo by skvělé, kdybych pomohla začlenit masáže do domácností jako běžnou součást každodenního života. Naše těla mají neuvěřitelnou samouzdravovací schopnost a byla by škoda tohoto daru nevyužít. Moc ráda se podělím o znalosti, které jsem za ta léta nasbírala, abyste i vy začaly vidět své tělo jako takovou malou soukromou lékárničku, která má odpověď na téměř jakýkoli problém.

Masáže jsou moje srdcovka. A to nejen kvůli tomu, že snadno dokáží zbavit stresu, svalového napětí, bolestí zad nebo nespavosti. Vidím je taky jako velkého pomocníka v prohlubování mezilidských vztahů, v jejich změně k lepšímu a v posunu na cestě za sebepoznáním. 

Dosycovat, transformovat, uzdravovat...

Svou prací bych chtěla rovněž ukázat, že to, čeho se nám nedostávalo v dětství, můžeme dosytit teď v dospělosti. Nikdy není pozdě. Jsem přesvědčena o tom, že všichni (i ti, kteří nasycovat skrz objetí ještě nedovedli) dělali to nejlepší, co v dané situaci dokázali a k čemu je jejich vlastní životní zkušenosti vybavily.

Dokonce si troufám říct, že to mnohdy měli ještě mnohem složitější, než jak jsme to od nich pak dostali my. Proto cítím, že pokud se nám, o generaci mladším lidem, podaří vědomě měnit věci na hluboké úrovni, pomůžeme i těm předchozím generacím, posloužíme jim jako jednoduchý příklad a díky nám budou mít příležitost se také posunout.

Zaslouží si to, přinejmenším za všechnu tu snahu, kterou vyvíjeli, když nás vychovávali. Jednoduché to rozhodně neměli.

Vědomý dotek či obyčejné lidské objetí nás nic nestojí. A umí rozpouštět i obrovské nánosy ledu.

Primárně tvořím pro ženy. Cítím, že "mezigenerační ženské masáže" (babička - máma - dcera) mají transformační efekt.

Ukazuji ženám, jak úžasně hýčkací a láskyplné mohou masáže být. A taky to, jak se přes vědomý dotek otevírat jedna druhé, jak se díky němu dá vyživit na hloubkové úrovni, ale i jak se jím dá snadno a účinně zbavit stresu, nespavosti, vnitřního i vnějšího napětí a všech s tím spojených problémů.

Mýma rukama a doporučeními prošly již spousty lidí a já se, stejně jako oni, nesmírně raduji ze změn, které je přivádí k hodnotnějšímu a naplněnějšímu životu, ve kterém cítí, že je jim v těle jako v bavlnce.

Žijí život, který je nasycen vnitřním klidem a vyrovnaností.

Milé ženy, pokud jste si je ještě nestáhly, určitě se mrkněte na produkty zdarma, které jsem pro vás vytvořila. Doufám, že se vám budou líbit tak, jako se mi líbila jejich tvorba. :-)

E-book
Moudrost těla

Objevte 9 způsobů, jak vám vaše tělo samo pomůže proti velké většině zdravotních neduhů moderního člověka.

Mini-kurz
Thajská masáž zad

Naučte se, jak provádět Thajskou masáž zad,
i když nemáte s masážemi žádné zkušenosti.

Mini-kurz
Masáž pro nožky

Naučte se, jak provádět 20-30 minutovou relaxační masáž nožek, i když nemáte s masážemi žádné zkušenosti.

Mini-kurz Relaxační masáž pro ruce

Objevte 12 jednoduchých kroků k opravdu hluboké relaxaci. Nechte se překvapit tímto mini-kurzem. :-)