Úžasný pan Miso. Posílí imunitu, zlepší trávení, odstraní následky radiace.

Vzpomínáte, jaké to bylo po atomové katastrofě v Černobylu?

Možná jste ještě ani nebyly na světě. Já si na to pamatuji.

Byla jsem sice malá holka, ale přesně si vybavuji to, jak mi rodiče říkali, abych – až začne pršet – pelášila a někam se schovala, protože je déšť nebezpečný.

Jasně, voda je těžká a radiaci, která si to tak nespoutaně poletuje ve vzduchu, může hravě přitáhnout na zem a nechat spadnout o spousty tisíc kilometrů dál.

Byla to podobná situace, která se odehrála ve 40. letech v Hirošimě.

Japonci tenkrát disponovali pěkně vychytaným esem, které rychle vytáhli z rukávu: MISO.

Konzumace vepřo-knedla-zela je v české kultuře asi podobně tradiční, jako je konzumace Misa v té japonské. :-)

No a je to právě tato fermentovaná pasta, až po okraj naplněná enzymy, kterou se japonští mniši hned po výbuchu atomovky rozhodli pomáhat lidem.

Vydávali se tehdy na každodenní pouť z hor, kde bydleli, dolů do vesniček. Neúnavně, den za dnem, přinášeli vesničanům obrovské barely miso polévky.

Miso polévka má totiž úžasnou schopnost těla zbavovat radiace.

V současnosti nás naštěstí žádná podobně velká radiace neohrožuje, i tak jsme ale denně bombardováni menšími dávkami, které naše tělo postupně nahlodávají (wifi, mikrovlnky a další vychytávky moderní doby).

No a i když nemáme po ruce japonské mnichy, kteří by přispěchali s barely Miso polévky, můžeme si ji hravě vyrobit doma. Je to tak jednoduché, že to zvládne i malé dítě.

Nejjednodušší recept na Miso polévku

Zalít 1 malou lžičku Miso pasty horkou až vařící vodou. Nechat rozpustit a hotovo! Miso polévka je na světě.

Zeleninová Miso polévka

Ve vodě uvařit jakoukoliv zeleninu a po dovaření (odstavení hrnce z plamene) přidat 1 lžičku Miso pasty na každou porci polévky.

Miso se dá ale přidávat i do krémových polévek, zálivek či omáček. Já mám vždy v zásobě pár druhů Miso pasty a dochucuji s ní v podstatě všechny slané pokrmy, které vyrábím.

Výborná zálivka na salát je například tato:

- 1 lžíce sezamové pasty tahini
- 1 lžíce Miso pasty
- trocha vody, abyste dosáhly tekutější konzistence

Vše rozmíchat a vynikající zálivka je na světě!

Dobrou chuť! :-)

Co to je Miso a jak se vyrábí?

Miso pasta je fermentovaný výrobek, který se nějčastěji vyrábí ze sóji, případně z kombinace sója+ječmen nebo sója+celozrnná rýže.

Vzhledem je to taková hnědá pasta, která voní a chutná trochu jako sojová omáčka. Ostatně sojovka je takovým "odpadním" materiálem při výrobě Miso pasty.

Miso je vynikajícím dochucovadlem - stačí do jídla dát méně soli (případně sůl úplně vynechat) a po uvaření pokrmu přidat trochu Miso pasty. Krásně pokrm ochutí.

K dostání je obyčejně ve zdravé výživě. Existuje více druhů Miso pasty, pro začátek doporučuji buď rýžové nebo ječmenné Miso. Jsou chuťově jemnější, než například Hatcho miso, které je čistě sojové.

Různé druhy Miso pasty se rozlišují nejen složením, ale i délkou fermentace. Hatcho miso je tím nejdéle fermentovaným (většinou až 3 roky) a tomu odpovídá i jeho chuť - je nejsilnější ze všech. Rýžové a Ječmenné Miso fermentují okolo 1.5 roku, jejich chuť je tedy výrazně jemnější.

Miso se přidává do pokrmu až poté, co se jídlo dovaří. Pokud by totiž prošlo varem, zničily by se tak drahocenné enzymy, které Miso obsahuje.

Mimochodem, jaký byl tehdy v Japonsku výsledek? Mnichy myslím moc nepřekvapil :-)

Velmi zřetelně se viděl rozdíl mezi oblastmi, kam mniši takto chodili, a oblastmi, kde vesničané polévku pravidelně nekonzumovali – počet úmrtí kvůli radiaci byl mnohonásobně menší v místech, kam mniši přinášeli tuto pochoutku.

 • Přednáška zdarma o TČM (40 minut bez vaty)

  Přednáška o TČM (40 minut)


  → S čím souvisejí studené nebo naopak horké ťapky.
  → Z čeho vznikají bolesti hlavy nebo pálení žáhy.
  → Z čeho pramení nafouklé břicho.
  → S čím souvisí zimomřivost.


  Chci vědět víc >>

 • Menstruace a strava

  e-book o stravě a menstruaci


  Objev 5 nejčastějších chyb ve stravování, které ovlivňují menstruaci.


  Chci vědět víc >>

 • E-book o PMS a aromaterapii

  E-book o PMS a aromaterapii

  Aromaterapie má prokázané účinky na fyzické tělo i emoce. Ať už se Ti PMS projevuje jakkoliv, v e-booku najdeš odpovědi.


  Chci vědět víc >>

 • E-book zdarma MOUDROST TĚLA

  e-book MOUDROST TĚLA


  Objev 9 způsobů, jak Ti Tvé tělo samo pomůže
  mít více energie, bezproblémové zažívání a hlubší spánek.


  Chci vědět víc >>

 • Sleduj mě na: