Jak zvítězit nad nesnesitelnou bolestí břicha?

Sedím na záchodě. A zas to tu je. Nesnesitelná bolest břicha.

Mám pocit, že mi břicho snad praskne. Křeče neustávají a já bolestí nevím, co mám dělat. Vlny bolavé agónie se střídají s krátkými okamžiky, kdy to vypadá, že je po všem… ale jen do doby, kdy to zase začíná nanovo. Polévá mě studený pot, dýchám mělce, někdy je bolest tak velká, že nevědomky i zasténám.

Znám dokonce lidi, kteří v podobných situacích ztrácejí vědomí. Až tak ohromná někdy bolest může být.

Citlivkám jako já se to stává celkem často. Sníme něco, co našemu tělu nevoní… a dá nám to krátce na to dost silně vědět.

Nejhorší ale nejsou chybné volby v jídle, to by ještě šlo. To když nezpracuji něco na emoční úrovni (a odrazí se to pak v dlouhých minutách plných pocitu, jako by mě někdo bodal nožem do břicha), to je teprve jízda.

Paralyzující návštěvy záchoda… takový nezvaný host.

Vzpomínám, jak mě dříve navštěvoval poměrně často, vždy začal nevinně, ale hned na to jsem se už svíjela v nepředstavitelných bolestech.

Teď už je to naštěstí jinak.

Ne proto, že už mám 100% vychytané, co jíst a čemu se vyhnout (i když dnes můžu s klidem říct, že mé tělo i já jsme dobře sehraný tým, občas se mu i tak něco nelíbí) – a neříkám „vychytané“ ani proto, že bych už uměla všechny emočně náročné situace zvládat na jedničku. To nééé :-)

Teď už ale vím, jak si od bolesti pomoct, když za mnou jednou za čas přijde.

Při studiu Tradiční čínské medicíny by mě ani ve snu nenapadlo, že si na ni tak ráda vzpomenu zrovna při perných chvílích na záchodě. Číňané to mají fakt dobře vychytané… akupunkturní body se nemusejí pouze napichovat jehličkou, někdy bohatě stačí vědět, kam sáhnout a jaký bod zmáčknout prstem, aby se dostavil tak žádoucí efekt.

Dnes ráno jsem tuhle vychytávku po dlouhé době zase mohla použít v akci. S první vlnou bolesti a střevy, které se začínaly uvnitř břicha kroutit jako dlouhá a bolavá žížala, jsem pozvolna, ale hooodně hluboko mačkala na obou stranách od pupíku: přesně tam, kde je akupunkturní bod „Žaludek 25“.

Co to je akupunkturní bod?

Podle Tradiční čínské medicíny (TČM) v těle bez přestání cirkuluje energie nazvaná "Qi". Nebo taky po česku "Čchi" a po japonsku "Ki" :-).
Tato energie putuje po neviditelných cestičkách zvaných "meridiány". Meridiánů je v těle několik, každý orgán má svůj vlastní, na odlišném místě a s odlišným počtem "akupunkturních bodů" (do kterých se zapichují akupunkturní jehličky, respektive se tyto body mačkají v průběhu masáží).

Žaludek 25 – umístění

Na levé i pravé straně, ve vzdálenosti 3 prstů od středu pupíku (vaše 3 prsty – neradno měřit na prstech ruky někoho jiného, každý máme prsty jinak silné, měřte tedy šířku vašich 3 prstů :-)).
Body mačkejte do odeznění bolestí. Aby akupresura (=mačkání pomocí prstů) dobře zafungovala, je dobré mačkat dost hluboko, nicméně je nutné postupovat pomalu, pozvolna. Nořte tedy prsty do břicha pomaloučku, do maximální hloubky dojeďte po 3-5 sekundách.

Proč zrovna „Žaludek 25“? Co má žaludek společného se střevy?

Každý vnitřní orgán má jak na zádech, tak na břiše, svůj speciální akupunkturní bod. A ve velké většině patří tyto body k meridiánu zcela jiného orgánu. A právě „Žaludek 25“ je takzvaným bodem „MU“ pro tlusté střevo.

Žaludek 25:

 • Dává do pořádku jak Tlusté střevo, tak Žaludek
 • Reguluje evakuaci – pomáhá při průjmu, zácpě, bolestech břicha, střevní chřipce
 • Reguluje menstruaci, zejm. ulevuje při oteklém břichu a bolesti před menstruací

Pokud tedy trpíte bolestmi břicha, respektive znáte někoho, kdo občas na záchodě neví, co by bolestí dříve dělal, už má(te) řešení. :-)

Pokud byste se chtěly mrknout na to, jak se provádí celková masáž břišní oblasti, pak se určitě podívejte na tento článek.

Najdete tam mimo jiné i video, ve kterém přímo ukazuji automasáž břicha, kterou doporučuji zařadit pokaždé, když břicho hodně bolí kvůli emočně náročné situaci. Díky masáži se krásně zrelaxuje a napětí, které bolest způsobuje, se díky automasáži rychle rozpustí.

 • Přednáška zdarma o TČM (40 minut bez vaty)

  Přednáška o TČM (40 minut)


  → S čím souvisejí studené nebo naopak horké ťapky.
  → Z čeho vznikají bolesti hlavy nebo pálení žáhy.
  → Z čeho pramení nafouklé břicho.
  → S čím souvisí zimomřivost.


  Chci vědět víc >>

 • Menstruace a strava

  e-book o stravě a menstruaci


  Objev 5 nejčastějších chyb ve stravování, které ovlivňují menstruaci.


  Chci vědět víc >>

 • E-book o PMS a aromaterapii

  E-book o PMS a aromaterapii

  Aromaterapie má prokázané účinky na fyzické tělo i emoce. Ať už se Ti PMS projevuje jakkoliv, v e-booku najdeš odpovědi.


  Chci vědět víc >>

 • E-book zdarma MOUDROST TĚLA

  e-book MOUDROST TĚLA


  Objev 9 způsobů, jak Ti Tvé tělo samo pomůže
  mít více energie, bezproblémové zažívání a hlubší spánek.


  Chci vědět víc >>

 • Sleduj mě na: