Ukaž mi nožku a já Ti řeknu, kdo jsi. Aneb jak číst z nohou.

Věděly jste, že existuje nejen čtení z rukou, ale i z plosek nohou?

Reflexologií se zabývám už spousty let. Umí pomoci s nefunkčním zažíváním, po pár hmatech způsobí, že se člověku ihned začne lépe dýchat, dokáže uspat malé dítě na počkání a umí odblokovat krční páteř, která nepovolovala dlouhé měsíce, a to i přes snahy fyzioterapeutů a důkladného cvičení.

Toto je jen pár příkladů z mé vlastní praxe, benefitů a neuvěřitelných reakcí, které tělo vrací k pevnějšímu zdraví a harmonii, existuje samozřejmě mnohem více.

Celé tělo je poseté tzv. mikrosystémy

Jak píši v e-booku zdarma Moudrost těla, na těle existuje několik oblastí, které ukazují stav celého těla a jeho vnitřních orgánů.
Těchto map je na těle opravdu hodně a liší se nejen svým umístěním a způsobem četby (ne)rovnováhy daného orgánu, ale i svou velikostí. Od největších, ke kterým určitě patří oblast břicha a záda, až po malinké, jako je oční duhovka.

V každé z těchto map jsou zastoupeny všechny vnitřní orgány těla a u některých map jsou přítomné i klouby, páteř a další části těla.

Všechny tyto mapy mají svůj specifický systém, jak stav vnitřních orgánů číst a jak poznat, zda je daný orgán v rovnováze, případně co mu chybí.

Reflexologie je asi nejznámější mapou vnitřních orgánů. Její objevení se odhaduje na nějakých 2 000 let př. n. l. – zabývali se jí nejen v Egyptě, ale i starověké Čině a v pradávných indiánských kmenech.

Nevyjadřování, potlačování emocí

Reflexologie je opravdu úžasná disciplína, kterou vskutku moc doporučuji pro každého. Tím, že jde o jemnou, celostní a čistě přírodní techniku, může jejích benefitů využít dokonce i novorozené miminko.

Čtení z nožek

O Reflexologii jako takové ale někdy jindy. Dnes bych se chtěla zaměřit na to, jak Reflexologii využít ke čtení osobnosti/charakteristik člověka. Čtení z nohou v Reflexologii představuje takovou třešničku na dortu.

Pojďme se kouknout na několik příkladů.

Tvrdohlavost, konflikt s autoritou

Pokud má někdo tvrdou kůži na palci, zejména na jeho vnitřní straně, tak to znamená, že má vnitřní konflikt s autoritou. A nemusí se jednat pouze o autoritu v pracovním prostředí (konflikt se šéfem, resp. přání nebýt pod nikým zaměstnán). Tento vnitřní konflikt s autoritou se může vidět i v rodině (nejčastěji konflikt s rodiči) – rodiče jsou totiž hierarchicky výše, proto pokud máme konflikt s autoritou, často se to projeví i na vztazích s rodiči.

Tvrdá kůže na palci se často v Reflexologii označuje rovněž jako znak tvrdohlavosti. Možná i toto čtení má cosi do sebe. Hlava je v Reflexologii reprezentována palcem – takže možná existuje přímá úměra mezi „tvrdou hlavou“ a „tvrdou kůží na palci“. :-)

Jak poznat velkého jedlíka, resp. někoho, kdo má vůdcovské sklony?

Možná jste si všimly lidí, kteří mají ukazováček (hned vedle palce) delší. Svou délkou přesahuje délku všech ostatních prstů.
Takoví lidé mají přirozenou tendenci k vůdcovství. Nejedná se přitom o panovačnost či nadřazenost, ale vrozený dar k tomu být vůdčí typ. Tito lidé si užívají, když je ostatní poslouchají, když jsou středem pozornosti a když ostatním mohou říkat, co mají dělat. Tato vůdcovská kvalita z člověka přirozeně vyvěrá.

Je to něco, s čím narodíme, proto se to krásně vidí například u dětí na pískovišti. Všimly jste si toho? Děti si hrají a mají mezi sebou leadera, kterého všichni ostatní poslouchají.

Delší ukazováček se také často vidí u lidí, kterým chutná, baví je jíst a jídlo si hodně užívají. Typický prst u gurmánů. :-)

Když jsem se později při studiu Tradiční čínské medicíny dozvěděla, že právě na ukazováčcích od nohy končí meridián žaludku, pochopila jsem, že se ti reflexologové v tomto případě asi opravdu nepletou.

Suché paty, tvrdá kůže na patách, rozpraskané paty

U lidí, kteří mají tendenci k tomu mít suché, respektive rozpraskané paty, nepomůže sebelepší krém – paty se budou i tak vysušovat a budou praskat.
Oblast pat v Reflexologii vyjadřuje to, jak jsme v životě ukotvení, „usazení“, jak moc cítíme, že někde máme místo v životě, a také to, jak moc v bezpečí se cítíme.

Samozřejmě u suchých, respektive rozpraskaných pat má vliv i způsob života. Přes léto, kdy často chodíme na boso, se nožky samozřejmě vysušují mnohem snadněji. Nicméně i tehdy si můžeme všimnout například toho, že se nám rozpraskává jen pata na jedné z nožek. Proč?

V Reflexologii rozlišujeme čtení z pravé a levé nohy.
Levá představuje přítomnost, zatímco pravá vyjadřuje minulost.

Takže když potkáte člověka, který má suchou až rozpraskanou pravou patu, zatímco levá je v pořádku, mohlo by to znamenat, že mu v dětství, dospívání či brzkém dospělém věku chyběl pocit bezpečí, domova, ukotvení. Pocit, že se může schoulit, schovat a nic mu nehrozí.

Je jedno, kolik krému na paty člověk namaže. I tak se budou vysušovat a praskat. Je to o vnitřním nastavení daného člověka a o tom, aby si vnitřně zpracoval minulost, aby změnil pohled na věc, protože s kůži opravdu nic není.

Metodický člověk, který potřebuje dělat věci od začátku do konce a nemá rád, když ho ostatní v jeho činnosti přeruší

Pokud má člověk vyrovnané délky všech prstů (= konečky všech prstů jsou v jedné linii), tak to znamená, že jde o velmi metodického člověka. Rovněž jde o člověka, který je zaměřený na detail.
Lidé s prstíky v jedné linii mají velmi rádi, když mohou provádět činnosti od začátku do konce bez přerušení. Nemají rádi, když jsou do určité činnosti plně ponoření, zahloubaní, soustředění, a někdo je najednou přeruší. Jakékoliv externí vyrušení z předem stanoveného postupu nesou nelibě.

Jak poznat, zda má člověk hodně zodpovědnosti?

Nejen v češtině se setkáme s úslovím, že máme „hodně naloženo na ramenou„. A to nejen co do počtu činností, ale také (zejména) co do odpovědnosti.

Palec v Reflexologii reprezentuje hlavu. Velké bříško pod prsty představuje ramenní oblast. Pokud bychom se chtěli zaměřit konkrétně na ramenní kloub, pak je reprezentován kloubkem pod malíčkem – neboli ten kloub, kterým se malíček spojuje se svou záprstní kůstkou.
No a právě lidé, kteří mají v životě hodně odpovědnosti, mají často tvrdou kůži na spodní straně tohoto kloubu.

Mám kamarádku, které zemřel manžel a musí se teď sama starat o 2 malé děti. V jejím případě se odpovědnost na nožkách manifestuje dokonce tak moc, že se jí čas od času udělá taková malá a velmi tvrdá kulička přímo uprostřed oblasti kloubu pod malíčkem.

Kulička se v jejím případě tvoří delší dobu a proces její tvorby je doprovázen bolestí při chůzi. No a když dospěje do stádia, kdy už se nemůže více koncentrovat, tělo ji vyloučí. A kamarádce se zase chodí bezbolestně.

U lidí, kterým byla odpovědnost naložena na ramena bez toho, aniž by si to přáli, se můžete setkat i s vybočením tohoto „podmalíčkového“ kloubu. Jako by se jednalo vbočený palec (který je vždy doprovázen určitým zdeformováním kloubu a jeho vybočením do strany), akorát na malíkové straně.

Nezávislost člověka vs. člověk, který potřebuje být obklopen ostatními lidmi

Lidé, kteří mají placatou (a v extrémním případě propadlou) klenbu, mohou tíhnout k tomu „dobíjet si baterky“ interakcí s ostatními lidmi. Rádi jsou obklopeni ostatními lidmi.

Oproti tomu lidé se zvednutou klenbou jsou spíše samotáři. Když potřebují dočerpat sílu, vždy mají tendenci k tomu se spíše stáhnout ze společnosti, být o samotě. Jedná se o lidi, kteří jsou nezávislí, nebojí se samoty.

Lidem s placatější klenbou nefungují svaly a šlachy na plosce nohy tak, jak by měly. Chybí jim svalový tonus, a proto je nožka propadlá.
Tím, že oblast nad patou je oblastí střev, tak i jejich zažívání má tendenci k tomu být „líné“ (chybí tam svalový tonus). Proto mají tendenci k tomu mít spíše zácpu.

Zóna střev

Pokud byste chtěly vědět, kde přesně zónu střev najít a co v ní hledat, vřele doporučuji si stáhnout e-book zdarma Moudrost těla, kde o této zóně povídám.

 

Nevyjadřování, potlačování emocí

Kloub, kde se palec setkává se svou záprstní kůstkou, má hodně společného s emocemi. Když má někdo tento kloub zvětšený, vybočený, pak to může ukazovat na skutečnost, že po dlouhou dobu potlačoval své emoce a nevyjadřoval to, co cítí.
Platí tady přímá úměra – čím více je kloub zvětšený, tím více emocí bylo potlačených.
To, co by se dalo takovému člověku doporučit, je především posilovat sebelásku, zvyšovat sebehodnotu a umět si stanovovat hranice.

Tento kloub v reflexologii představuje rovněž srdce (odtud pochází spojitost mezi tímto kloubkem a emocemi).
Pokud se takto emoce potlačují po dlouhou dobu, je dokonce možné, že člověk začne cítit mírné sevření až tlak na hrudníku.
Nicméně to, že je kloub zvětšený, případně člověk dokonce cítí tlak na hrudníku, v obrovské většině případů neznamená, že jde o problém se srdíčkem. Ve velké většině případů je příčinou tendence k tomu nevyjadřovat své emoce.

V oblasti tohoto kloubu se někdy vidí i hrubá kůže, respektive jakási kožní „řasa“, jako kdyby kůže pod kloubkem byla přeložená. Zkušení reflexologové tvrdí, že je to ochrana člověka proti emocionální bolesti. Zkrátka si člověk okolo srdíčka vytvoří takovou nepropustnou skořápku, aby necítil to, co by mu mohlo způsobovat bolest.

Pokud se tato tvrdá kůže (respektive hlubší vráska pod úrovní kloubu palce) vyskytuje pouze na pravé nožce, mohlo by to znamenat to, že tento člověk se v minulosti takto musel chránit a nyní už to nemá zapotřebí (jak jsem se zmínila výše: pravá nožka představuje minulost, zatímco levá přítomnost).

Nožky opravdu odrážejí náš vnitřní svět. Viděla jsem případy lidí, kteří měli tuto kožní „řasu“, podle jejich slov odjakživa, a po určité době se jim kůže vyhladila a přestala být tak tvrdá.
Samozřejmě to znamená, že na sobě daná osoba musela zapracovat a zpracovat si to, co jí způsobuje emoční bolest.

Čtení z nožek, stejně jako to z rukou, můžeme a nemusíme věřit. Nicméně z praxe mám ověřeno, že na tom opravdu něco pravdy bude. Zpětné vazby klientů mě v tom jenom utvzují.

Našly jste některou z charakteristik u sebe nebo vašich blízkých? Sedí to na ně? :-)

 • Přednáška zdarma o TČM (40 minut bez vaty)

  Přednáška o TČM (40 minut)


  → S čím souvisejí studené nebo naopak horké ťapky.
  → Z čeho vznikají bolesti hlavy nebo pálení žáhy.
  → Z čeho pramení nafouklé břicho.
  → S čím souvisí zimomřivost.


  Chci vědět víc >>

 • Menstruace a strava

  e-book o stravě a menstruaci


  Objev 5 nejčastějších chyb ve stravování, které ovlivňují menstruaci.


  Chci vědět víc >>

 • E-book o PMS a aromaterapii

  E-book o PMS a aromaterapii

  Aromaterapie má prokázané účinky na fyzické tělo i emoce. Ať už se Ti PMS projevuje jakkoliv, v e-booku najdeš odpovědi.


  Chci vědět víc >>

 • E-book zdarma MOUDROST TĚLA

  e-book MOUDROST TĚLA


  Objev 9 způsobů, jak Ti Tvé tělo samo pomůže
  mít více energie, bezproblémové zažívání a hlubší spánek.


  Chci vědět víc >>

 • Sleduj mě na: