Můj osobní žebříček éterických olejů (ÉO) 🌿

Chci pro sebe i mou komunitu to nejlepší. Tam, kde můžu, doporučuji bio kvalitu a certifikované/prémiové produkty. To se týká i éterických olejů. Na trhu se čím dál častěji dají sehnat pančované oleje (například levnou citronelu vydávají prodejci za mnohem dražší meduňku). Někdy se zase setkáme s tím, že jde sice o čistý ÉO, ale jeho kvalita (chemické složení) není na vysoké úrovni.

Rozdíl si můžeš představit jako u rajčete - porovnej jedno, které uzrálo dočervena na sluníčku. Je šťavnaté, voňavé a plné chuti. A dej vedle něho jiné, které je vyhnané chemickými hnojivy, je sbírané ještě zelené, cestuje přes půl světa a je ošetřené plynem, aby po cestě příliš "neuzrálo". Vůně, chuť i výživové látky budou u těchto 2 rajčat diametrálně rozdílné. Stejně jako u kvalitních a nekvalitních ÉO. Pořád se jedná o rajče (nebo "čistý ÉO" :)), akorát jeho kvalita je různá.

Pohled odborníků na ÉO

Ve FB skupině "Svět non toxic" jsem se více začetla do příspěvků o éterických olejích, které jsou k dostání v ČR. Tuto skupinu založily biochemičky - a jsou tedy odbornicemi na chemické složení různých přípravků (včetně ÉO).
Následně jsem kontaktovala Asociaci českých aromaterapeutů a požádala je o jejich stanovisko: které oleje jsou kvalitní pro terapeutickou práci a masáže.

Cituji (jedná se o stanovisko Odborné společnosti české aromaterapie):

"Kvalita éterických olejů je poměrně rozsáhlé téma a vždy záleží na vícero faktorech (od DNA rostliny až po způsob destilace a skladování EO). Při výběru kvalitního EO se můžeme orientovat podle několika kritérií:

- odbornost, profesionalita a zkušenost prodejce EO,
analýzy složení EO (najdete na webech nebo na požádání u konkrétní firmy),
- etiketa na lahvičce (český i latinský název, způsob výroby, část rostliny, z které byl EO získán, země původu, šarže),
- vůně – zde se opíráme o naši individuální zkušenost, jak by měl EO vonět a také naše osobní vonné preference (které se individuálně mohou dost lišit😊).

Odborná společnost české aromaterapie spolupracuje s několika partnery – značkami EO, kde lze předpokládat vysokou kvalitu EO v rámci dostupných značek na českém trhu. Doporučujeme tedy volit a vyzkoušet nějakou z nich. Zároveň vám nemůžeme nic garantovat a doporučujeme si jednotlivé značky vyzkoušet osobně, zjistit si více informací a vybírat na základě výše zmíněných kritérií.

V současné době spolupracujeme s partnery, kteří nabízí tyto značky (řazeno abecedně) dostupné na českém trhu:

Alteya Organics (Biorůže)
Byliny a tradice
Essentia Nobilis (Aromaterapie & bylinky)
Florihana (Aroma ateliér)
Ladrome (Květiny pro zdraví)
Nobilis Tilia
Oshadhi
Primavera
Saloos (zde je třeba rozlišovat mezi zeleným označením – přírodní EO a hnědým označením – syntetika)
Sozole Rose
Taoasis (Biooo)
Talia (Aromaticus)

Na českém trhu jsou i další značky, které mohou nabízet kvalitní EO.
Doporučujeme vyzkoušet a očichat si EO od různých značek na nějakém z našich kurzů nebo konferencí."

Více viz: www.aromaterapie.cz + jejich zásady bezpečného používání ÉO.

Znovu tu zopakuji, aby to nezapadlo >> Odborná společnost české aromaterapie potvrzuje moje slova: výčet není konečný, na českém trhu jsou i další značky, které mohou nabízet kvalitní EO.

Můj žebříček ÉO

Kvalita éterických olejů od jednotlivých firem se navíc může v čase vyvíjet, stejně jako to, jaké informace se k nám dostávají. A to se přesně stalo nyní - dostaly se ke mně informace, které jsem si nechtěla ani nemohla nechat pro sebe (= jaké ÉO jsou v současné době nejvhodnější pro terapeutickou práci a masáže). Neznamená to však, že ostatní ÉO, které tu uvedené nejsou, jsou všechny špatné. Jen se nevešly do žebříčku těch, se kterými pracuje Odborná společnost české aromaterapie nebo které by byly doporučované ve FB skupině Svět non toxic.

Proto taky vznikla tato stránka: chtěla jsem dát dohromady seznam etických a prémiových distributorů ÉO v ČR, kteří často nabízejí i ÉO s BIO certifikací. Mají vysokou kvalitu výrobků a co se týče non toxic složení, tak všechny níže uvedené oleje prošly i ve FB skupině Svět non toxic. Já osobně mám vyzkoušeny všechny firmy mimo Oshadhi a Odylique, jejichž ÉO se teprve chystám zkusit.

Jednodruhové ÉO od následujících firem jsou tedy za mě v pohodě a stejně na ně nahlížejí i biochemičky ze skupiny Svět non toxic:

🌸 Nobilis Tilia
🌸 Florihana
🌸 Oshadhi
🌸 Primavera
🌸 Odylique - například tu: https://www.netoxickadomacnost.cz/

Pro terapeutické účely doporučuji jen prémiovou kvalitu. Samozřejmě je něco jiného, když ÉO budeme používat pro provonění místnosti nebo na úklid. Ale pro terapeutické účely bychom měli usilovat o co nejvyšší kvalitu. Proto vznikl seznam výše.

Pomooooc, nevidím tu ÉO, které mám doma!
Znamená to, že jsou nekvalitní?

🙋🏻‍♀️ Nevidíš tu firmu, od které máš olejíčky Ty? Samozřejmě výčet ÉO není konečný - přesně jak to komentuje Odborná společnost české aromaterapie (viz výše).

Existují i jiné oleje, které tu uvedené nejsou. Ale to neznamená, že jsou všechny nekvalitní.
Jen s nimi nepracuje OSČA a nejsou ani uvedené ve výčtu ÉO skupiny Svět non toxic.

Já sama mám doma i pár jiných olejíčků, které jsem koupila dříve a které tu nemám uvedené. Není ale to důvod je vyhodit. To by bylo velké plýtvání přírodou. Stačí dopotřebovat lahvičku a pro příště si rozmyslet, které ÉO koupíš:

  • 1
    Zda se rozhodneš pro prémiovou kvalitu
    Protože chceš olejíčky používat primárně pro terapeutické účely a masáže.
  • 2
    Zda nejvyšší kvalitu nevyhledáváš
    Protože ÉO například používáš pro provonění místnosti.

Jak ÉO dávkovat, aby to bylo bezpečné? 🌿

Záleží na druhu ÉO. Nelze paušalizovat, jsou oleje, které se ředí výrazně více než jiné. U většiny olejů se nicméně můžeme řídit následujícím ředěním:

  • Dospělý člověk bez zdravotního omezení
    50 kapek éterického oleje + 100 ml nosného oleje.
  • Nastávající maminka (od 4. měsíce)
    25 kapek éterického oleje + 100 ml nosného oleje (pokud není uvedeno jinak).
    ⛔️ První trimestr - nepoužívat žádné éterické oleje. I ve zbytku těhotenství bych šla opatrně, u nastávajících maminek nemají odborníci zatím zcela jasná data o bezpečnosti pro zatím nenarozené miminko.
  • Kojící maminka
    25 kapek éterického oleje + 100 ml nosného oleje (pokud není uvedeno jinak).
  • Děti od 9. týdnů
    Maximálně 20 kapek éterického oleje + 100 ml nosného oleje (pokud není uvedeno jinak).
    ⛔️ Miminka do 9 týdnů - nepoužívat žádné éterické oleje.

Nosným olejem může být mandlový, kokosový nebo třeba jojobový.